NAČÚVACIE PRÍSTROJE MÔŽU POMÔCŤ

Žiadny načúvací prístroj Vám nemôže plne nahradiť zdravý sluch. Môže Vám ale celkom iste pomôcť zjemniť zvukový obraz a tým ohromne zlepšiť komunikáciu.

Načúvacie prístroje Vám môžu priniesť späť zvuky, ktoré ste nemuseli počuť alebo ste na ne nemysleli celé roky. Každodenné zvuky ako sú tikajúce hodiny, kvapkanie vody, televízia, auto, kroky na tvrdej podlahe, hlasy detí, hudba, búchanie dverí, smiech, stroje atď.

Mať poruchu sluchu neznamená len neschopnosť počuť dosť hlasno. Niektorí ľudia môžu mať ťažkosti s počúvaním v špecifickej a úzkej frekvenčnej oblasti. To môže mať za následok, čo je známe ako "diskriminačná strata", reč môže počuť, ale nerozumie tomu.

 

Lokalizácia a sluchové postihnutie

Porucha sluchu ovplyvňuje našu schopnosť porozumieť reči, rovnako ako našu schopnosť lokalizovať zdroje zvuku okolo nás. V hluku v pozadí, rovnako ako na party alebo v doprave sa stáva rozlišovanie zvuku a vnímanie priestoru obťažnejšie. Kvalita zvuku je obecne tiež znížená.

 

Posluchové programy

V pôvodnom nastavení má načúvací prístroj jeden posluchový program (Master). V závislosti na konkrétnom načúvacom prístroji a na tom, akým spôsobom ho profesionálny odborník naprogramoval, môžete mať až 6 posluchových programov určených pre konkrétne počuteľné situácie. Pokiaľ sa Vaše potreby v priebehu času zmenia, môžete kombináciu posluchových programov zmeniť.

 

Čítajte viac o posluchových programoch