TINNITUS

Tinnitus nie je choroba, ale príznak (symptóm) vyplývajúci z celej rady príčin. Keď trpíte tinnitom, potom počujete nejaké zvuky, ktoré sú vytvorené nervovým systémom ucha a mozgu. Príčina vzniku tinnitu nie je presne známa a momentálne neexistuje liečba, ktorá by ho úplne odstránila. Počuteľné zvuky sú často označované ako pískanie, syčanie, zvonenie, bzučanie, hučanie a pod.

Existuje veľké množstvo metód liečby tinnitu. Najbežnejšie sú načúvacie prístroje alebo rôzne zvukové generátory alebo rôzne typy psychologických prístupov, terapie a pod. Widex ponúka načúvacie prístroje s programom Zen, ktorý môže zvládanie tinnitu pomôcť.

 

Tinnitus a stres

Tinnitus môže byť spojený aj so stresom. Stres dokáže tinnitus zhoršiť. Zníženie stresu je jeden z prvých krokov, ako obmedziť tinnitus.

 

Mnoho ľudí používa hudbu pri relaxácii a pri únave či strese, bez toho aby o tom premýšľali. V skutočnosti má hudba veľký vplyv na naše telo a psychiku. Či je určitá hudba stresujúca alebo relaxačná závisí od mnohých faktorov; napr.: hlasitosť hudby, náhle zmeny tónov alebo tempa, osobné preferencie alebo vkus poslucháča.

 

Čo robiť pri tinnituse?

Nasledujúce rady Vám pomôžu pri liečbe tinnitu:

  • Využívajte zvuk. Napríklad zosilnený zvuk z načúvacieho prístroja často dokáže znížiť účinok tinnitu.
  • Vyhýbajte sa tichému prostrediu. Ak ste sami doma, potom si pusťte rádio alebo nejakú hudbu.
  • Snažte sa vyhýbať nadmernému požitiu alkoholu, nikotínu, kofeínu a niektorým liekom proti bolesti.
  • Dávajte pozor na potraviny, ktoré majú vysoký obsah soli. Tie môžu zhoršiť účinok tinnitu.
  • Snažte sa byť fyzicky aktívni. Behom dňa si urobte prestávky, čím znižujete stres.